29 Júl 2015

FCA na akcii Schloss Dyck Classic Days

 

31. júla začne najväčšie európske stretnutie historických vozidiel. K videniu bude rad cenných vozidiel značiek Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Jeep® a Lancia. Chýbať medzi nimi nebudú vozidlá z oficiálnych zbierok výrobcov, napríklad Lancia D25 z roku 1954, Lancia Stratos z roku 1974 a Fiat 1100 z roku 1955. Historické modely odprevadí superšportový automobil Alfa Romeo 4C, crossover Fiat 500X a kompaktné SUV Jeep® Renegade.

 

Classic Days, každoročné stretnutie vozidiel z dôb minulých prebehne od 31. júla do 2. augusta, a to na stredovekom hrade Schloss Dyck v blízkosti Düsseldorfu v Nemecku. Pre očakávaných 40 000 návštevníkov bude táto akcia skvelou príležitosťou zoznámiť sa s cennými historickými automobilmi, medzi ktorými pochopiteľne nebudú chýbať ani modely značiek Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Jeep® a Lancia. Vozidlá budú súťažiť v rámci akcie Racing Legends v špeciálnom závode v krásnom okolí hradu.

 

Abarth absolvuje približne tri kilometre dlhý okruh okolo hradu Dyck s dvoma pretekárskymi vozidlami, historickou formulou a súčasným monopostom Formula 4 ADAC s motorom Abarth. Alfu Romeo bude zastupovať dvojica úchvatných predvojnových legiend 6C 1750 a 8C 2300, a dvaja zástupcovia radu Giulia - model TZ1 s rúrkovým rámom a hliníkovou karosériou a Giulia Sprint GTA, ktorá bola jedným z najobľúbenejších cestovných vozov 60. rokov. Fiat vzdá poctu závodu Mille Miglia dvoma verziami Fiatu 1100 za sprievodu historického servisného tímu Fiat Corse.

 

Jeep® privezie model Willys MB z roku 1945, ktorý je praotcom všetkých off-roadov. Lancia predstaví tri klenoty zo svojej zbierky: Lanciu D25, ktorú v šampionáte Tourist Trophy 1954 pilotoval päťnásobný majster formuly 1 Juan Manuel Fangio, cestnú verziu Lancie Stratos HF, s ktorou Lancia trikrát vyhrala svetový šampionát v rally (1974 až 1976), a Lanciu Flaminia Loraymo, prototyp postavený v roku 1960 podľa návrhu presláveného amerického dizajnéra Raymonda Loewyho.

 

Potvrdením silného puta medzi modelmi rokov minulých a tými súčasnými budú fascinujúca Alfa Romeo 4C, crossover Fiat 500X a kompaktné SUV Jeep® Renegade.

 

Abarth: cestovanie v čase vo formuli 1

Legendárny úpravca Carlo Abarth začiatkom 70 rokov navrhol pretekársky monopost pre šampionát Formula Italia, ktorý bol určený mladým talentom. Projekt SE025 tvoril atmosférický motor Fiat 124S s výkonom 110 k, prevodovka z Lancie Fulvia, komponenty šasi z Autobianchi A111, riadenie Fiatu 128 a kotúčové brzdy Fiatu 125. S trubkovým rámom a plastovou karosériou vážilo vozidlo len 450 kilogramov a dosahovalo najvyššej rýchlosti 200 km/h. Auto označené ako podvozok č. 1 je vo vlastníctve súkromného zberateľa a verejnosť ho bude môcť vidieť práve na akcii Schloss Dyck Classic Days.

 

Vedľa tohto modelu sa predstaví aj súčasný monopost ADAC Formula 4 poháňaný motorom Abarth, ktorý potvrdzuje dôraz značky na súťaže mladých jazdcov. S rámom z uhlíkového kompozitu, radením na volante a motorom o objeme 1,4 l (výkon obmedzený v súlade s predpismi na 160 k) predstavuje tento automobil to najlepšie. Monopost ADAC Formula 4 powered by Abarth bude pilotovať Mick Schumacher, sľubný 16ročný syn legendy formuly 1 Michaela Schumachera. V špeciálnej súťaži Racing Legends v okolí hradu Dyck bude súťažiť s 16ročným Holanďanom Jobom Van Uitertom, ktorý bude pilotovať monopost Provily Racing Formula 4.

 

Alfa Romeo: majstrovské diela od Zagata, Autodelty a Vittoria Jana

Na zámku Dyck sa predstaví model Giulia TZ1, jedna z najúžasnejších ikon Alfy Romeo 60. rokov. Vozidlo navrhnuté tímom Giuseppeho Bussa bolo silne inšpirované modelom Giulia, ktorý bol navrhnutý pre masovú produkciu. Miesto samonosnej karosérie bol automobil postavený na rúrkovom ráme a prekrytý elegantnou hliníkovou karosériou navrhnutou karosárňou Carrozzeria Zagato. Názov projektu - Giulia Tubolare Zagato, alebo skrátene TZ - je odvodený práve od konštrukcie vozidla.

 

Zagato navrhol ploché kupé s charakteristickou kammovou zadnou časťou pomenovanou po priekopníkovi v aerodynamike Wunibaldovi Kammovi. Šasi a karoséria vážili dokopy menej ako 100 kg. Postavených bolo celkom 109 vozidiel Giulia TZ, pričom všetky boli vybavené štandardným 112koňským motorom.

 

Motor pretekárskeho vozidla bol navrhnutý Carlom Chitim, ktorý stál pri zrode oddelenia, ktoré sa neskôr transformovalo do pretekárskeho tímu Autodelta. Štvorvalec s objemom 1,6 litra poskytoval výkon 150 k a aj vďaka nemu bola Giulia TZ1 pravidelným víťazom vytrvalostných pretekov vo svojej kategórii v rokoch 1964 až 1965.

 

Autodelta sa zapísala do histórie aj vďaka modelu Alfa Romeo Giulia Sprint GTA, pričom písmeno A v jeho názve znamená „alleggerita" čiže odľahčená. Jej pozoruhodnej suchej hmotnosti len 200 kilogramov bolo dosiahnuté použitím dielov karosérie len 1,2 milimetra silných a vyrobených z Peralumanu, super ľahkej zliatiny hliníka, zinku a magnézia. Dvere, kapota a nenosné časti karosérie sú vyrobené z hliníka.

 

Alfa Romeo Giulia Sprint GTA je vybavená motorom 1,6 l Twin Spark s dvoma karburátormi Weber 45. Továrňou odladená verzia Corsa (závodná) generuje výkon takmer 170 k. Alfa Romeo Giulia Sprint GTA, ktorá sa zúčastní podujatia Classic Days bola kedysi vo vlastníctve oficiálneho jazdca Ignazio Giuntiho.

 

Pozornosť budú pútať nepochybne aj dva legendárne predvojnové Alfy Romeo 6C 1750 a 8C 2300. Prvé z vozidiel vyvolalo začiatkom 30 rokov doslova rozruch. Jeho radový šesťvalec bol totiž skutočným majstrovským dielom Vittoria Jana. Vďaka dvom karburátorom a dvoma vačkovým hriadeľom predstavoval vo svojej dobe technický prielom. Za brilantným temperamentom vozidla 6C 1750 Super Sport bol skrátka motor. Poskytoval výkon 85 k, s Rootsovým kompresorom potom 102 k. Karosérie vozidiel pretekárskeho tímu boli jednoduché a za ich návrhom stála karosáreň Zagato. Model 6C 1750 Gran Sport doviedol v roku 1930 k víťazstvu na Mille Miglia tímový jazdec Tazio Nuvolari.

 

Na základe tohto revolučného motora vyvinul Vittorio Jano tiež osemvalec zložený z dvoch štvorvalcových blokov, ktorý dostal označenie 8C 2300, pričom druhé číslo vyjadrovalo zdvihový objem. S kompresorom Roots dosahoval motor optimálneho plnenia spaľovacieho priestoru a disponoval výkonom až 180 k.

 

Alfa Romeo vybavovala motorom 8C 2300 dva rôzne typy šasi: štvorsedadlovú variantu využívanú vo vytrvalostných pretekoch, ako napríklad 24 hodín Le Mans alebo dvojsedadlovú verziu, ktorá vyhrala taliansku Grand Prix 1931, Grand Prix Monte Carla 1932 a závod Eifelrennen v roku 1932 - s nemeckým jazdcom Rudolfom Caracciolom a opäť v roku 1933. Model Tipo 8C 2300 zvíťazil trikrát v Targa Florio a v roku 1934 v Mille Miglia.

 

Fiat: hviezda závodu Mille Miglia

Legendárny závod Mille Miglia bol vždy pod nadvládou vozidiel Alfa Romeo, Ferrari a Maserati. Pre väčšinu jazdcov ale boli tieto vozidlá nedostupné. Stovky súkromných motoristických nadšencov vstupovalo do závodu s rodinnými vozidlami s drobnými úpravami proti štandardnej konfigurácii. Príkladom môže byť štvordverový Fiat 1100 z roku 1955, ktorý sa predstaví na akcii Classic Days. Tento model bol pripravený pre preteky a vybavený výkonnejším 70koňským motorom a hliníkovými bubnovými brzdami.

 

Jazdci, ktorí hľadali výkonnejšie vozidlo a samozrejme mali aj väčší rozpočet sa mohli rozhodnúť pre model 1100S. Napriek porovnateľnému skromnému výkonu sa aerodynamické dvojsedadlové kupé v rokoch 1947 až 1949 radilo k víťazom. Vyrobených bolo iba 400 vozidiel. Fiat na Classic Days predstaví špeciálnu verziu z roku 1948 s hliníkovou karosériou. Téma Mille Miglia doplní servisné vozidlo vychádzajúce z Fiatu 1100, ktoré bolo využívané tímom Fiat Corse.

 

Jeep®: Willys MB, predchodca všetkých off-roadov
Pôvod názvu Jeep® má niekoľko vysvetlení. Jedným z nich je skratka GP označujúca viacúčelové vozidlo čiže General Purpose, ktorá sa sama transformovala do fonetickej podoby Jeep®. Každopádne viacúčelovosť bola jedným zo základných požiadaviek armády Spojených štátov Amerických. Model Willys MB - ktorého oficiálny názov znel Willys Jeep® MB Truck, 1/4 Tonne 4x4 - bol prvým masovo vyrábaným vozidlom s pohonom všetkých kolies. Ku koncu vojny vyrobila spoločnosť Willys Overland okolo 370 000 vozidiel.

Nezničiteľný štvorvalcový motor s objemom 2.2 l poskytoval výkon 60 koní. Prevodovka disponovala tromi stupňami vpred. Pohon všetkých kolies bol pripojiteľný. To všetko urobilo z Willysu doslova nezastaviteľné vozidlo, či už sa nachádzalo v púšti alebo džungli. Prvý Jeep® dosahoval na vozovke rýchlosti 100 km/h. So špeciálnym filtrom nasávania vzduchu mohol dokonca prebrodiť vodu až do polovice svojej výšky.

Willys-Overland vyvinul po vojne na základe modelu Willys MB tiež civilnú verziu označenú CJ-2A. Tento civilný Jeep® je dnes považovaný za praotca všetkých štvorkoliek na svete.

 

Lancia: od dizajnérskeho štúdia po svetový šampionát v rally

Na zámku Dyck sa predstavia dva významné príklady pretekárskej histórie z historickej zbierky značky Lancia. Lancia D25 bola vyrobená pre svetový šampionát športových vozidiel a vybavená vidlicovým šesťvalcom 3,8 l. Vyrobené boli iba štyri automobily. Model vystavený na akcii Classic Days pilotoval na írskej Tourist Trophy v roku 1954 skvelý argentínsky jazdec Juan-Manuel Fangio.

 

Lancia Stratos dominovala svetovým rely do polovice 70 rokov. Manažér tímu Cesare Fiorio chytro využil všetky možnosti ponúkané predpismi a vyvinul prvý automobil určený k jedinému účelu, a síce vyhrávať preteky v rely. Dvojsedadlové kupé s klinovitou plastovou karosériou a šesťvalcom o objeme 2.4 l pôvodom z Ferrari dosahovalo ku koncu kariéry až 300 koní. Motor bol z dôvodu lepšieho rozloženia hmotnosti umiestnený pred zadnou nápravou.

 

Pravidlá skupiny 4 vyžadovali, aby vozidlo pre rely vychádzalo zo štandardného modelu vyrobeného počas 24 mesiacov v počte minimálne 500 kusov. 1. októbra 1974 Lancia presvedčila medzinárodnú federáciu motoristického športu, že tohto limitu bolo dosiahnuté a model Stratos mohol štartovať. O štyri dni neskôr vyhrala Lancia Stratos svoj prvý závod majstrovstiev sveta, a potom víťazila až do roku 1981. Plán Cesara Fiorioho fungoval. Lancia Stratos bola bezkonkurenčná. Vyhrala trikrát rely Monte Carlo v rade a tri krát zvíťazila v pohári konštruktérov (od roku 1974 do 1976). Ešte v roku 1978 Walter Röhrl zvíťazil s Lanciou Stratos v niekoľkých nemeckých rely.

 

Ďalším špecifikom skupiny 4 bolo, že niektoré technické zmeny vyžadovali certifikáciu iba stovky štandardných vozidiel. Lancia túto príležitosť využila pre vylepšenie Stratosu o štvorventilovú hlavu valcov, strešný spojler a väčšie zadné krídlo. Jeden z neskôr vyrobených modelov sa predstaví aj na okruhu okolo hradu Dyck, a to v žiarivo oranžovom odtieni za sprievodu revúceho šesťvalca.

 

Tretím vozidlom Lancie, ktoré sa predstaví na akcii Classic Days má prekvapujúcu paralelu s modelom Stratos, a to strešný spojler. Tým ale podobnosť sériového víťaza v rely a koncepčného vozidla z roku 1960 známeho ako Loraymo končí. Známy dizajnér Raymond Loewy, ktorý vytvoril nadčasové tvary fľaše Coca Coly a logo cigariet Lucky Strike navrhol vozidlo pre svoju osobnú potrebu, pričom využil služieb turínskej karosárne Rocco Motto. Názov Loraymo je slovnou modifikáciou začiatočných písmen mena a priezviska Loewyho. Tento prototyp, ktorého elegantná hliníková karoséria ukrýva mechaniku Lancie Flaminia, dnes patrí do zbierky značky Lancia.

 

Turín, 29. júla 2015

 

najnovšie videá

rozšírené vyhľadávanie

Vyhladávanie...

Od
Pre
Vyhladávanie

Súvisiace obrázky


Príložit súbor