08 Jún 2015

FCA sa zúčastnila prvého ročníka Parco Valentino - Motor Show & Grand Prix v Turíne

 

Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Abarth a Jeep budú súčasťou neobyčajnej akcie, ktorá prebehne od 11. do 14. júna. Autosalón v prvom talianskom verejnom parku ponúkne prehliadku historických vozidiel, z ktorých niektoré v nedeľu absolvujú spanilú jazdu do záhrad Reggia di Venaria.

 

FCA sa zúčastní prvého ročníka Parco Valentino - Motor Show & Grand Prix v Turíne usporiadaného od 11. do 14. júna. Akcia je neoddeliteľnou súčasťou programu Turína, Európskeho mesta športu roku 2015 a kalendára podujatí organizovaných počas Expo Milano 2015, ktorého oficiálnymi sponzormi sú FCA a CNH Industrial.

 

Akcia inšpirovaná každoročným festivalom rýchlosti v Goodwoode (Veľká Británia) a ďalšími podobnými udalosťami vyniká svojou dvojakou povahou. Po prvé, predstavuje príležitosť pre popredných výrobcov automobilov predviesť svoje najnovšie produkty v najstaršej talianskej verejnej záhrade v Turíne. Vstup bude pre návštevníkov zdarma od štvrtka do nedele, a to od 10:00 do 24:00 hod. Akcia vyvrcholí sprievodom v nedeľu 14. júna, kedy sa najprestížnejšie modely jednotlivých značiek zoradia a spoločne vyrazia na 15 km dlhú cestu z centra Turína na Venaria Reale Castle.

 

Valentino Park bol domovom závodu Parco del Valentino Grand Prix v rokoch 1935 až 1955. Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Abarth a Jeep predvedú svoje najreprezentatívnejšie modely na trati, ktorá bola v minulosti svedkom mnohých skvelých pretekárskych vozidiel. Objavia sa tu modely rôznych segmentov, ako napríklad Fiat 500X, Alfa Romeo 4C Spider, Abarth 695 biposto, kultový Jeep Wrangler a nová Lancia Ypsilon 30th Anniversary. Svoj priestor bude mať na výstave tiež Mopar, americká značka zameraná na služby, starostlivosť o zákazníka, náhradné diely a príslušenstvo značiek FCA.

 

K videniu bude tiež rad klasických vozidiel, ktoré sa preslávili v pretekoch: Alfa Romeo 155 V6 DTM a Giulia GTAm, Lancia Stratos a Fulvia Coupé HF, Fiat 131 Abarth Rally a 124 Abarth Rally. Niektoré z týchto vozidiel sa zúčastnia aj sprievodu v sekcii Motorsport na kratšom trojkilometrovom okruhu k námestiu Piazza San Carlo. Patriť medzi nich budú aj prototyp Abarth 695 Gumball a 695 EVO.

 

Inovatívna výstava v najstaršom talianskom verejnom parku v Turíne

Trojica vstupov do parku bude pomenovaná po troch legendárnych jazdcoch, ktorí sa zapísali do histórie motoristického športu: Nuvolari, Ascari a Villoresi.

Hviezdami inovatívnej a elegantnej akcie na vozovkách, kde sa v rokoch 1935 až 1955 organizovala epochálna Grand Prix, budú automobily.

 

Alfa Romeo

Úplne v súlade so svojimi zvyklosťami usporiadala Alfa Romeo svoju expozíciu s vysoko silným vizuálnym vplyvom. Predstaví tu štyri modely súčasnej produkcie: superšporty 4C Coupé a 4C Spider a špeciálne série Giulietta Sprint a MiTo Racer.

 

Nespornými hviezdami expozície Alfy Romeo budú modely 4C Coupé a otvorená verzia 4C Spider, ktorá bola v regióne EMEA predstavená počas medzinárodného autosalónu v Ženeve. Obe verzie 4C vyjadrujú rovnakú športovú podstatu značky kombinujúcu dychberúci štýl a výnimočný výkon. Vozidlo využíva najlepšie technológie odvodené zo sveta pretekania. Pozoruhodný je monokok z uhlíkového kompozitu aj významné využitie hliníka a kompozitných materiálov pre karosériu, ako aj výkonová hmotnosť vozidla dosahujúca menej ako 4 kilogramy na 1 k. Výkon štvorvalcového priamovstrekového preplňovaného motora umiestneného pred zadnou nápravou 240 k sa na vozovku prenáša cez zadné kolesá. Vozidlo dosahuje výkonov superšportu, a síce najvyššej rýchlosti 257 km/h, zrýchlenia z 0 na 100 km/h za 4,5 sekundy, priečneho preťaženia 1,1 g a spomalenia pri brzdení 1,25 g.

 

Giulietta Sprint je oslavou modelu, ktorý bol na turínskom autosalóne predstavený pred 60 rokmi. Rovnomenný model si vtedy veľmi rýchlo získal fanúšikov po celom svete a naplnil sen mnohých motoristov o vlastníctve Alfy Romeo. Štafetu dnes preberá Giulietta Sprint, ktorá sa môže pochváliť veľmi sviežim štýlom, vzrušujúcim pôžitkom z jazdy, dômyselnými technológiami a skvelou aerodynamickou účinnosťou. Potešenie z jazdy typické pre Alfu Romeo zaisťuje nový motor 1.4 l 150 k, najnovší prírastok do rodiny MultiAir, ktorý sa vyznačuje inovatívnou architektúrou a mnohými elektronickými systémami.

 

Skutočného ducha Alfy Romeo stelesňuje MiTo a verzia Racer mu pridáva na obratnosti. Táto nová špeciálna séria ponúka elegantné matné chrómované kľučky dverí a rámčeky predných a zadných svetiel.

Atraktívny vzhľad dopĺňajú športový nárazník, 17palcové kolesá, spojler a chrómovaná koncovka výfuku. Interiér modelu MiTo Racer má historický nádych s čalúnením v hnedej koži a športovým tmavým okolím s tvarovaným volantom a logom Alfa Romeo vytlačeným na hlavových opierkach.

 

Fiat

Vo svetlách reflektorov sa objaví aj rad vozidiel značky Fiat určených pre rôznorodú klientelu, to znamená rôzneho veku a povahy, ale zameriavajúcu sa na funkčnosť a atraktívny taliansky dizajn. K videniu bude Fiat 500X, nový crossover značky, ktorý je skvelým vyjadrením štýlu a podstaty talianskeho dizajnu, komfortu, výkonu a nepretržitého spojenia so svetom. Verzia Cross Plus kombinuje vycibrený štýl a výbavu na vrchole ponuky. Rovnakú dokonalosť nájdeme tiež pod kapotou a po stlačení tlačidla. Kompletné bezkľúčová technológia umožňuje naštartovať pružný dieselový preplňovaný motor 2.0 Multijet o výkone 140 k, ktorý je kombinovaný s deväťstupňovou automatickou prevodovkou a pohonom všetkých kolies.

 

K videniu bude tiež Panda K-Way, nová funkčná a farebná špeciálna séria vytvorená v spolupráci s popredným výrobcom nepremokavého oblečenia. Jej silnú osobitosť posilňujú detaily v titánovom odtieni a štyri farebné varianty pre kryty zrkadiel a kolies. Tieto detaily dodávajú vozidlu dotyk precíznosti.

 

Plný atraktívnych detailov je taktiež Fiat 500 Vintage '57, ktorý je oslavou ikony predstavenej v roku 1957 a svojím poňatím veľmi silno pripomína svojho predchodcu. Zmienku zaslúži pastelový modrý odtieň karosérie, biela strecha, spoiler, anténa a kryty vonkajších spätných zrkadiel a tiež kožené čalúnenie Poltrona Frau v odtieni Tobacco. Vozidlo je zušľachtené historickými logami Fiat na karosérii a volante, bielym prístrojovým panelom a 16palcovými zliatinovými bielymi kolesami a chrómovaným ráfikom.

 

Tím Fiatu doplní model 500L Trekking, ďalšia vývojová fáza rodiny 500, ktorá je charakteristická dvoma povahami, ktoré sa dokonale hodia pre každodenný pôžitok z jazdy. Jednou metropolitnou pre surfovanie ulicami miest a druhou viac dobrodružnou pre malé víkendové dobrodružstvá. Vystavený exemplár je osadený dieselovým preplňovaným motorom 1.6 Multijet o výkone 120 k a v rámci štandardnej výbavy zahŕňa 17palcové zliatinové kolesá, dvojzónovú automatickú klimatizáciu, tempomat a systém elektronickej kontroly stability ESP s funkciami ASR/MSR, ABS + EBD a Hill Holder.

 

Lancia

Lancia, značka, ktorá bola vždy synonymom elegancie, inovácií a pozornosti k ženskej časti zákazníkov, nemôže na takejto udalosti chýbať. Model Ypsilon, ktorý oceňujú predovšetkým talianske ženy, oslavuje tento rok svoje tridsiate narodeniny. Na výstave Valentino sa predstavia dve špeciálne série - Ypsilon ELLE a Ypsilon '30th Anniversary. Prvý vychádza zo spolupráce s rovnomenným časopisom. Vozidlo je koncentrátom módy a elegancie a je ideálne pre rafinované ženy, medzi ktoré nepochybne patria aj čitateľky magazínu ELLE. O osobitosť a nekonvenčnosť modelu sa starajú špeciálne farby a precízne spracované štylistické detaily, ako sú tmavo chrómované doplnky, 15palcové zliatinové kolesá s diamantovou povrchovou úpravou alebo 16palcové zliatinové kolesá v odtieni Cipria a nakoniec exkluzívna grafika na stĺpikoch karosérie. V interiéri zaujme špeciálne čalúnenie v kombinácii kože a alcantary, ktoré dokonale vyjadruje eleganciu značky Lancia.

 

Druhá špeciálna séria oslavuje historický úspech, cez tridsať rokov na trhu, štyri generácie a 2,7 miliónov predaných vozidiel. Vozidlo sa môže pochváliť oslavným logom na stĺpiku karosérie a krásnym modrým odtieňom Oltremare v najlepšej tradícii Lancie. Nová verzia disponuje 15palcovými zliatinovými kolesami, čierno spracovanými piatymi výklopnými dverami, teda prvkom, ktorý bol ponúkaný na želanie už u prvého modelu prestavaného v roku 1985. Čo sa týka interiéru, za zmienku stojí elegantná čierna alebo béžová textília či čalúnenie Castiglio a samozrejme kompletná štandardná výbava. Ypsilon ELLE a Ypsilon '30th Anniversary' potvrdzujú exkluzívny charakter Lancie, čoby módneho mestského vozidla. Jedná sa o dômyselné verzie vytvorené pre posilnenie víťazných rysov modelu, ktorý sa v priebehu rokov stal originálnou ikonou štýlu a dizajnérskym kúskom a vozidlom, ktoré ide vždy s dobou.

 

Abarth

Expozícia Abarthu predstaví hneď dve vozidlá, ktoré demonštrujú preslávené nadanie Abarthu pre technickú dokonalosť. To je tiež podstatou značky, ktorá sa priebežné obnovuje tým, že prijíma výzvy, ktoré sa ostatným javia ako nemožné. Najlepšími výrazmi motta Carla Abartha, a síce „V nedeľu na okruhu, v pondelok v kancelárii" sú modely 695 biposto a 595 Competizione.

 

Model 695 biposto je dokonalou zmesou cestného a pretekárskeho vozidla. Mimoriadny výkon zaručujú hmotnosť len 997 kg a výkon 190 k. Extrémne nadanie tohto vozidla je úplne zrejmé. Stačí sa usadiť do škrupinových sedadiel Sabelt s šedým čalúnením, zapnúť si štvorbodové bezpečnostné pásy a vypočuť si zvuk motora s dvojstupňovým výfukom Akrapovic. Jedná sa o nekompromisné vozidlo, ktoré sľubuje rýdzu zábavu, vzrušenie a taliansky dizajn zabalený do originálnych riešení typických pre skutočné superšportové vozidlá. Nechýba účelne poňatý priestor pre cestujúcich, špičková ergonómia, nízka hmotnosť a závodná prevodovka s čelným ozubením.

 

Po boku modelu 695 biposto sa predstaví Abarth 595 Competizione Cabrio, najnovší prírastok do rodiny Abarth a najvýkonnejší model radu Abarth 595. Ponúka výkon 180 k, najvyššiu rýchlosť 225 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 6,7 ​​sekundy. To všetko je umocnené vzrušujúcim pôžitkom z jazdy s nebom nad hlavou a úplnou bezpečnosťou. Štandardná výbava zahŕňa výkonné brzdy Brembo, šesť airbagov, hmlovky, systém elektronickej kontroly stability, xenónové svetlomety a monitoring tlaku v pneumatikách TPMS.

 

Jeep

Návštevníci prvého ročníka Parco Valentino - Motor Show & Grand Prix sa budú môcť zoznámiť aj s delegáciou značky Jeep, ktorá reprezentuje najlepšie SUV všetkých čias. Predstaví sa tu kultový Wrangler, stredne veľké SUV Cherokee, prvý Jeep vyrábaný v Taliansku Renegade a tiež Grand Cherokee, vlajková loď značky.

 

Kultový Jeep Wrangler je perfektným stelesnením sloganu „Go anywhere, do anything". Vybavený je dieselovým preplňovaným motorom 2.8 s výkonom 200 k a krútiacim momentom 460 Nm. Legendárne schopnosti v teréne ponúka vďaka čiastočnému pohonu všetkých kolies, redukcii a uzávierkam predného a zadného diferenciálu Tru-Lock. Vďaka týmto prvkom je schopný zdolať aj ten najťažší terén a rovnomerne prenášať krútiaci moment na všetky kolesá.

 

Cherokee, stredne veľké SUV značky bolo nedávno predstavené s modernizovaným dizajnom a schopnosťami vyniknúť v akomkoľvek teréne. Je perfektnou kombináciou netradičného štýlu a tradičných legendárnych schopností v teréne. Dôležitou inováciou v danom segmente je nový dieselový preplňovaný motor 2.2 MultiJet II s výkonom 185 alebo 200 k, deväťstupňová automatická prevodovka a inovatívny systém odpojiteľného pohonu zadnej nápravy.

 

Nový Renegade vyrábaný v talianskom Melfi je ponúkaný na viac ako 100 trhoch sveta vrátane USA. Tento model sa môže pochváliť osobitosťou a ideálnymi proporciami do mesta aj terénu. Pochváliť sa môže takisto prvotriednymi schopnosťami v teréne, excelentnou jazdnou dynamikou, exkluzívnou deväťstupňovou automatickou prevodovkou, dvoma systémami pohonu, mimoriadne priaznivou spotrebou paliva a širokou paletou bezpečnostných prvkov. Toto kompaktné SUV značky Jeep s talianskym srdcom sa veľmi rýchlo vyšvihlo medzi najpredávanejšie modely segmentu v Európe.

 

Grand Cherokee je symbolom prémiovosti značky Jeep a je najoceňovanejším SUV všetkých čias. Ponúka perfektnú kombináciu výkonu, štýlu, komfortu a technologických inovácií. V Turíne bude tento rad reprezentovať model Summit. Vozidlo je charakteristické jedinečnými štylistickými prvkami: plynovými výbojkovými adaptívnymi bi-xenónovými svetlometmi, predným nárazníkom s pretiahnutými hmlovými svetlami, chrómovanými koncovkami výfuku s novým lichobežníkovým tvarom a exkluzívnymi chrómovanými hliníkovými 20palcovými kolesami so zdvojenými lúčmi. Interiéry sú charakteristické špičkovou kvalitou, napríklad prémiovými koženými sedadlami z kože Natura Plus, semišovým stropom a prednými stĺpikmi karosérie a doplnkami v medenom odtieni, ktoré zdobia kožené čalúnenie a prvky na prístrojovom paneli a stredovej konzole.

 

Mopar

Značka zameraná na služby, starostlivosť o zákazníka, náhradné diely a príslušenstvo značiek skupiny FCA ponúkne na výstave pochopiteľne svoj vlastný priestor, ktorý predstaví predovšetkým MEC: Mopar Express Care. Jedná sa o vozidlo vychádzajúce z Fiatu Ducato, ktoré je skutočnou mobilnou dielňou s prijímacou časťou, diagnostikou a priestorom pre opravy. Mimo to, MEC je tiež koncipovaný pre predaj originálnych náhradných dielov, príslušenstva a značkových predmetov. To však nebude v priebehu výstavy potrebné, pretože Mopar tu ponúkne vyhradený priestor pre oficiálne produkty značiek Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Abarth a Jeep.

 

Spojenie so značkou Jeep budú ďalej zdôrazňovať modely Renegade Hard Steel a Wrangler Stealth, dvojica špeciálnych verzií, ktoré sú ukážkou prirodzeného nadania vozidiel Jeep pre personalizáciu. Ich temperament sa hodí pre mnoho možností ponúkaných značkou Mopar, ktoré zdôraznia buď estetickú povahu vozidla alebo jeho off-roadový charakter. Wrangler Stealth tak napríklad ponúka extrémnu techniku ​​pre najnáročnejšie off-roadové využitie a súčasne aj eleganciu, skrátka žiadny detail neunikol pozornosti tvorcov.

 

Model Renegade Hard Steel objavuje potenciál modelu v zmysle personalizácie a ponúka pohľad na možné budúce doplnky Mopar venované práve tomuto radu. Technologický aspekt vozidla demonštruje karoséria z leštenej ocele, spracovanie, ktoré je odvodené zo sveta letectva a špičkového námorného dizajnu. Celok je potom umocnený matnými čiernymi kontrastnými doplnkami napríklad na mriežke chladiča, strešnom nosiči, krytoch zrkadiel či 16palcových zliatinových kolesách, bočných lištách, prívodu vzduchu k motoru, blatníkoch a nárazníkoch a samozrejme originálnym príslušenstvom Mopar v podobe masky chladiča a krytov vonkajších spätných zrkadiel takisto v matne čiernom odtieni, prahoch dverí, koberčekoch a ťažnom zariadení.

Obe vozidlá sa v nedeľu 14. júna zúčastní aj sprievodu.

 

Vzrušujúci sprievod ulicami mesta

Okrem fascinujúcej výstavnej plochy na Parco Valentino - Motor Show & Grand Prix čaká na návštevníkov tiež jeden dynamický rozmer, ktorý v nedeľu 14. júna vyvrcholí veľkolepým sprievodom. Najreprezentatívnejšie modely každej značky sa zúčastnia sprievodu na 15kilometrovej trase z parku Valentino k záhradám Reggia di Venaria centrom Turína.

 

Jedna sa o prvú akciu svojho druhu. Nikdy predtým nebola motoristická akcia týchto rozmerov zorganizovaná v uliciach mesta. Športové a historické vozidlá a významné automobilové ikony sa predvedú v sprievode pred davom lemujúcimi ulice a budú tak oslavou každého automobilového výrobcu a reprezentatívnou vzorkou jeho najlepšej produkcie.

 

Prehliadku zaháji model D-50, jediný monopost formuly 1 značky Lancia. Tento automobil pilotovaný Albertom Ascarim sa zúčastnil pretekov Valentino Grand Prix celkom sedem krát, naposledy v roku 1955. Dnes jeho štafetu prevezmú modely Fiat 500 Vintage '57 a 500X, Alfa Romeo 4C Coupé a Spider, Abarth 695 biposto, 595 Competizione Cabrio, Jeep Grand Cherokee (verzia SRT s výkonom 468 k), a modely Renegade a Wrangler.

 

Posledný menovaný model bude zahalený do špeciálneho outfitu Stealth od Moparu. Jeep Wrangler Rubicon Stealth má extrémne odladenie: off-roadové nárazníky s textúrou hrdze Peltrox a historické kožené čalúnenie.

 

Najlepší model výstavy

Na konci sprievodu budú vyhlásené najlepšie modely prehliadky, ktoré si získali meno v rôznych šampionátoch, ako Formula 1, GT-Series, Rally a športových prototypoch. Akcia Parco Valentino - Motor Show & Grand Prix je súčasťou programu Turína, Európskeho hlavného mesta športu roku 2015 a zameriava sa na niektoré príklady výnimočnosti motoristického športu.

 

Medzi hviezdy budú nepochybne patriť Alfa Romeo 155 V6 DTM a Giulia GTAm, Lancia Stratos HF a Fulvia Coupé HF 1.6 Rally, Fiat 131 Abarth Rally a 124 Abarth Rally, Abarth prototype 695 Gumball a 695 EVO. Tieto vozidlá zbierali úspechy v mnohých súťažiach a upevnili skvelú povesť značiek Alfa Romeo, Fiat, Lancia a Abarth.

 

Napríklad Alfa Romeo V6 155 DTM debutovala v roku 1993 v nemeckom šampionáte cestovných vozidiel, ktorý v tom čase predstavoval vrchol technológie na svete. Vybavená je motorom V6 2500 cm3 s výkonom 420 k. Vozidlo pilotované Nicolom Larinim a Alessandrom Nanninim zvíťazilo v dvadsiatich pretekoch celkom 12krát a z Lariniho urobilo majstra ročníka 1993.

Pred Alfou 155 zvíťazil v európskom šampionáte cestovných vozidiel model Giulia GTAm, a to hneď dva roky po sebe v roku 1970 a 1971.

 

V rally sa môžu mimoriadnym úspechom pochváliť vozidlá Lancia Fulvia Coupé HF a Lancia Stratos. Prvé z nich vyhralo medzinárodný šampionát konštruktérov v roku 1972 s jazdcom Sandrom Munarim a v tom istom roku triumfovalo aj v Rally Monte Carlo.

Lancia Stratos pokračovala vo víťaznej sérii a získala majstrovský titul v rokoch 1974, 1975 a 1976. Vozidlo zúčastňujúce sa výstavy je vyvedené vo farbách Lancia Alitalia a je držiteľom posledného titulu.

V majstrovstvách sveta v rely bolo nahradené Fiatom 131 Abarth Rally v roku 1977. Vozidlo vychádzalo z dvojdverovej karosérie prvej série a vybavené bolo štvorvalcovým dvojvačkovým motorom odvodeným z dvojlitra Fiat a vyvinutým Abarthom. Cestná verzia mala objem 1995 cm3 a výkon 140 k, ktorý u pretekárskej verzie dosahoval až 235 k. Fiat 131 Abarth Rally bol skutočným nástupcom Lancie Stratos a vyhral celkom tri majstrovstvá, a to v rokoch 1977, 1978 a 1980.

Vozidlu Fiat 124 Abarth Rally sa dobre darilo aj v európskom šampionáte rally v rokoch 1972 a 1975.

 

Niektoré z týchto vozidiel sa zúčastnia kratšieho trojkilometrového sprievodu ulicami mesta na Piazza San Carlo. Chýbať medzi nimi nebudú ani Abarth 695 EVO a prototyp 695 Gumball. Posledný menovaný model s karosériou vo farbách Gumball 3000 zohral významnú úlohu v šestnástom ročníku slávnej nesúťažnej rally vyhradenej pre 120 superšportov. Vôbec prvýkrát v histórii tohto závodu bolo použité oficiálne bezpečnostné vozidlo. Táto pocta bola udelená najrýchlejšiemu Abarthu všetkých čias, ktorý bol opatrený prestížnym číslom 1. Gumball 3000 precestoval cez 3000 míľ z Dublinu na Ibizu, čo mu zabralo menej ako 10 dní.

 

 

Turín, 8. júna 2015

 

najnovšie videá

rozšírené vyhľadávanie

Vyhladávanie...

Od
Pre
Vyhladávanie

Súvisiace obrázky


Príložit súbor